• Kontakt: zelen.kom.ff@um.si

Aktivnost 2 – Poskusni interdisciplinarni moduli

Prehod v zeleno družbo ni predstavljiv brez uspešnega komuniciranja podnebne krize (ang. climate communication, nem. Klimakommunikation), kar potrjujejo številna znanstvena in strokovna srečanja, raziskave in druge aktivnosti na tem področju predvsem v tujini. V slovenskem prostoru jih je veliko manj, zato v strateških ciljih smernic za prenovo visokošolskega izobraževanja (usmeritev zeleni prehod) vidimo priložnost za razvijanje in implementacijo krajših izobraževanj (mikrodokazil) s področja komuniciranja podnebne krize, in sicer za različne ciljne skupine ter v sodelovanju z več déležniki.

V okviru Aktivnosti 2 smo zato pripravili tudi tri poskusne interdisciplinarne module.

Pripravljeni poskusni interdisciplinarni moduli

Suša kot oblika manifestiranja podnebnih sprememb

 

Poskusni interdisciplinarni modul Suša kot oblika manifestiranja podnebnih sprememb smo v organizaciji slovenistk pripravili člani in članice projekta ZELEN.KOM s področij slovenskega jezika in književnosti, geografije, pedagogike, psihologije, sociologije in zgodovine. Modul je namenjen ciljni populaciji v gospodarstvu (v trgovini) in želi a) udeleženke in udeležence seznaniti s stanjem, z vzroki in s prognozo problematike suše, b) aplicirati spoznanja na različna področja njihovega delovnega in osebnega življenja in c) jih usposobiti za učinkovito komunikacijo na področju problematike suše.

V uvodnem, motivacijskem delu modula želimo pri udeleženkah in udeležencih s pomočjo asociacijskega testa prepoznati osebne izkušnje, doživljanja in vrednotenje problematike suše. Z analizo izbranih odlomkov literarnih, strokovnih in publicističnih besedil bodo ugotovljene različne reprezentacije suše. Posebna pozornost je namenjena vprašanju, kako mislimo sušo, in iskanju njene pozitivne retorike.

Prva vsebinska stopnja modula prinaša spoznanja o definiranju suše, stanju pojavljanja suše, vzrokih in posledicah na različnih področjih. Predstavitev prostorskih in zgodovinskih vidikov pojavljanja suše zajema območje v Evropi in/ali na globalni ravni, posebej tudi v slovenskem prostoru in na lokalni ravni. Zanimive so ugotovitve, kako je suša spreminjala tok zgodovine in kako se je spreminjalo njeno zaznavanje skozi čas na podlagi slovenskih časopisnih virov. Poseben sklop je namenjen družbenim dilemam v razumevanju in recepciji podnebnih sprememb, političnim težavam ter iskanju primernih rešitev.

Na drugi vsebinski stopnji (transfer in aplikacija) se ukvarjamo z vprašanji vrednot in njihovim vplivom na posameznikovo vedenje, s strategijami promocije prookoljskega vedenja, s problematiko permisivne vzgoje, pomenom kritičnega mišljenja, z življenjskimi prilagoditvami na sušo, ustreznim komuniciranjem in s trajnostnim delovanjem. Za diskurz o vrednotah, prepričanjih in  stališčih v zvezi s sušo kot elementom podnebnih sprememb je izdelanih več aktivnosti, v katerih nastopajo udeleženke in udeleženci v vlogi komunikatorjev. 

 

Vplivi dviga morske gladine kot posledice podnebnih sprememb

Splošni cilji izobraževalnega modula:

    • Udeleženci spoznajo stanje, vzroke, napovedi in posledice problematike dviga morske gladine kot enega od pomembnih posledic podnebnih sprememb

    • usposobijo se za učinkovito komunikacijo na področju obravnavane problematike

    • pridobijo ustrezna znanja in kompetence, nujne za spodbujanje trajnostnega razvoja in prehod v podnebno nevtralno družbo

    • aplicirajo spoznanja na različna področja delovnega in osebnega življenja

Pridobljene splošne kompetence:       

    • poosebljanje vrednot trajnosti 

    • sprejemanje celovitosti v trajnosti 

    • zamišljanje trajnostnih prihodnosti 

    • delovanje za trajnost

Pridobljene “zelene” kompetence:

    • GreenCOMP 1.2 – Podpiranje pravičnosti 

    • GreenCOMP 1.3 – Promoviranje narave 

    • GreenCOMP 2.1 – Sistemsko mišljenje 

    • GreenCOMP 2.2 – Kritično mišljenje 

    • GreenCOMP 2.3 – Formuliranje problema 

    • GreenCOMP 3.1 – Pismenost za prihodnost 

    • GreenCOMP 3.3 – Raziskovalno mišljenje 

    • GreenCOMP 4.1 – Politična angažiranost 

Celostna samooskrba

Predstavitev modula Suša kot oblika manifestiranja podnebnih sprememb je v obliki PPT v celoti dostopna tukaj:

Predstavitev modula Vplivi dviga morske gladine kot posledice podnebnih sprememb je v obliki PPT v celoti dostopna tukaj:

Predstavitev modula Celostna samooskrba je v obliki PPT v celoti dostopna tukaj: