V medijih
Na tem mestu boste našli povezave do medijskih nastopov članic in članov projektne skupine.
Izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik, član našega projekta, je prejel prestižno Zoisovo priznanje!
Njegovo delo razkriva, da ljudje poznamo, vendar hkrati ignoriramo neprijetne resnice o okoljskih težavah in izkoriščanju živali. Hotena nevednost otežuje reševanje teh vprašanj. Poudarja, da le podajanje informacij ni dovolj; pomembna je tudi vzgoja želje po spoznavanju sveta. S svojo izvirno tezo je prispeval k boljšemu razumevanju neodzivnosti javnosti na ključne okoljske izzive, s katerimi se spoprijema človeštvo. Njegove raziskave so tudi ključne za doseganje ciljev našega projekta, ki si prizadeva za bolj trajnostnostno prihodnost.
Slovenistke red. prof. dr. Jožica Čeh Steger, red. prof dr. Irena Stramljič Breznik, izr. prof. dr. Alenka Valh Lopert in izr. prof. dr. Melita Zemljak Jontes so v ormoški knjižnici F. K. Meška 26. 9. 2024 predstavile svoj modul Komuniciranje podnebnih sprememb v književnosti: katastrofični scenariji in realne izkušnje.
Napoved dogodka je bil objavljen na spletni strani: https://orm.sik.si/pages/napovednik/prireditve-za-odrasle/komuniciranje-podnebnih-sprememb-v-knjizevnosti.php
Ob tej priložnosti je nastal intervju z red. prof. dr. Jožico Čeh Steger in red. prof. dr. Ireno Stramljič Breznik,
dostopen na povezavi: https://www.radioprlek.net/index.php/aktualno/lokalne-novice/item/1933-lokalni-utrip-sreda-2-10-2024
Sodelavec na projeku Zelen.kom izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik je 8. 9. 2024 spregovoril za zamejski radio Agora o okoljski etiki. V intervjuju je med drugim spregovoril o naslednjih perečih vprašanjih: v kolikšni meri skrbimo za okolje in na kakšne načine? Kakšno vlogo ima pri tem okoljska etika in kako si lahko z njo pomagamo pri soočanju s podnebno krizo, onesnaževanjem okolja in trajnostnim načinom življenja.
Intervju je dostopen na naslednjih povezavah:
https://www.agora.at/news/detail/okoljska-etika-i-umweltethik
https://www.agora.at/sendungen-oddaje/detail/which/agora-divan/agora-divan
8. 5. 2024 sta se dr. Alja Lipavic Oštir in dr. Melanija Larisa Fabčič udeležili 1. konference “Piloti pilotom”, ki jo je organiziralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije na Brdu pri Kranju.
Več o dogodku si lahko preberete na naslednji povezavi: https://www.gov.si/novice/2024-05-10-vec-kot-dvesto-udelezenk-in-udelezencev-konference-piloti-pilotom/
V okviru strokovnega posveta Zelena misija za podnebje, ki ga je 20. marca 2024 organizirala Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor v svojih prostorih so koordinatorica red. prof. dr. Irena Stramljič Breznik, vodja izr. prof. dr. Danijel Ivajnšič in članica projektne skupine doc. dr. Melanija Fabčič predstavili izsledke projekta ZELEN.KOM – Komuniciranje podnebne krize za uspešen prehod v zeleno družbo in pripravljene interdisciplinarne in področne module, namenjene prvemu krogu implementacije za različne ciljne skupine.
Na srečanju so sodelovali različni deležniki z območja Maribora, ki se v okviru svoje dejavnosti in poslanstva z različnim projektnimi in drugimi aktivnostmi dotikajo področja prilagajanja podnebnih sprememb. Svoje delo so predstavili predstavniki: Mestne občine Maribor, Skupne občinske uprave Maribor – Skupne službe varstva okolja, Energetsko podnebne agencije za Podravje, Agencije RS za okolje, Štajerske gospodarske zbornice, Univerze v Mariboru (FFF in FERI), UKC Maribor, Skupine Javni holding Maribor, E-zavod ter Regionalne razvojne agencije za Podravje – Maribor.
Srečanje, ki se bo v prihodnje periodično odvijalo, je bilo koristno za mreženje in potencialna sodelovanja, ki se odpirajo tudi projektu ZELEN.KOM.
Utrinke srečanja si lahko ogledate na spodnjih fotografijah.
V organizaciji Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je 20. 3. 2024 v Ljubljani potekala 8. posvetovalna konferenca Platforme znanja ”Ozelenitev visokega šolstva”, na kateri je sodeloval tudi projekt ZELEN.KOM. Vsebinska vodja projekta, prof. dr. Alja Lipavic Oštir, je sodelovala na panelni razpravi z naslovom Kako pristopiti k ozelenitvi visokošolskega kurikuluma? V razpravi je imela priložnost predstaviti nekatere rezultate projekta ZELEN.KOM in jih prenesti na področje t.i. ozelenitve univerz. Obenem je imela priložnost predstaviti tudi naše videnje oblikovanja mikrodokazil za različne ciljne skupine.
Sodelavec na projeku Zelen.kom izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik je na festivalu humanistike Odprti horizonti, ki ga prireja Mariborska knjižnica in kjer je bilo govora tudi o okoljskih temah, v petek, 8. 3. 2024, v Kulturno glasbenem brlogu prejel nagrado Hevreka, ki se po izboru občinstva podeljuje za prispevek k humanistiki.
Na fotografiji dr. Grušovnik sprejema nagrado – skulpturo akademskega kiparja Marijana Mirta. Avtor fotografije je Tiberiu Marta (Mestna knjižnica Maribor)
21. 2. 2024 so dr. Alja Lipavic Oštir, dr. Melanija Larisa Fabčič in dr. Danijel Ivajnšič v oddaji Omizje na TV Maribor predstavili projekt Zelen.kom in govorili med drugim tudi o ustrezni rabi jezika pri komuniciranju tako pomembne vsebine kot je okoljska kriza.
Oddajo si lahko v celoti ogledate na naslednji povezavi: https://365.rtvslo.si/arhiv/omizje/175024887.
12. 11. 2023 je časnik Večer objavil daljši prispevek o drugem evalvacijskem srečanju Projekta ZELEN.KOM z novinarsko konferenco, ki je potekal 10. 11. 2023 na Filozofski fakulteti v Mariboru.
Prispevek je dostopen na naslednji povezavi: https://vecer.com/maribor/aktualno/kaksne-zime-cakajo-pohorje-kaj-z-mestnimi-drevesi-rizlingom-mariborski-akademiki-za-zeleni-prehod-10343931
10. 11. 2023 je Slovenska tiskovna agencija objavila prispevek o drugem evalvacijskem srečanju Projekta ZELEN.KOM z novinarsko konferenco, ki je potekal 10. 11. 2023 na Filozofski fakulteti v Mariboru.
Prispevek je dostopen na naslednji povezavi: https://www.sta.si/3234225/mariborska-filozofska-fakulteta-z-vrsto-izobrazevanj-na-temo-komuniciranja-podnebne-krize
12. 8. 2023 je prof. ddr. Ana Vovk nastopila v intervjuju na Radiu Maribor, kjer je spregovorila o nedavnih uničujočih poplavah v Sloveniji.
Intervju je v celoti dostopen na naslednji povezavi: https://365.rtvslo.si/arhiv/aktualno-na-radiu-maribor/174979630
24. 5. 2023 sta prof. dr. Alja Lipavic Oštir in prof. dr. Danijel Ivajnšič na sprejemu vodstva za visokošolske učiteljice, učitelje in sodelavke, sodelavce v okviru Pedagoške mreže UM predstavila, kako smo si izboljšanje komuniciranja podnebne krize zastavili pri projektu Filozofske fakultete UM, ZELEN.KOM.
17. 4. 2023 je prof. ddr. Ana Vovk nastopila v pogovorni oddaji Dober večer na RTVSLO.
Povezava do oddaje: https://365.rtvslo.si/arhiv/dober-vecer/174951337.
13. 4. 2023 je prof. ddr. Ana Vovk nastopila v pogovoru na Radiu Agora, kjer je spregovorila o samooskrbi.
Vir: Radio Agora
30. 3. 2023 je prof. ddr. Ana Vovk v Narodnem domu Maribor izvedla predavanje z naslovom Večer v živo: Samooskrba na višji stopnji zavedanja. Predavanje je bilo posvečno samooskrbi, ki vključuje tudi osebno rast. Predstavlja prototip za izvedbo interdisciplinarnega poskusnega modula samooskrba, nastajajočega v okviru projekta ZELEN.KOM.
Vir: Večer
9. 1. 2023 je luč sveta ugledal predstavitveni video o vsebini in ciljih projekta ZELEN.KOM
S 1. 12. 2023 se je uradno začelo delo na največjem interdisciplinarnem projektu Filozofske fakultete do sedaj – projekt ZELEN.KOM je združil deset oddelkov fakultete v raziskovanju možnosti uspešnega komuniciranja podnebne krize.